Δευτέρα 22 Αυγούστου 2011

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Βραζιλία στους U20!

Το 5ο Παγκόσμιο Κύπελλο στην ιστορία της κατέκτησε η Εθνική ομάδα της Βραζιλίας U20, η οποία επικράτησε στην παράταση 3-2 της Πορτογαλίας.

Οι Βραζιλιάνοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Όσκαρ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, κατάφεραν να πάρουν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του 1991, όταν οι Ίβηρες είχαν κατακτήσει το τρόπαιο νικώντας την «σελεσάο».
Στο «Εστάντιο Νεμέσιο» της Μπογκοτά, οι Βραζιλιάνοι «άνοιξαν» το σκορ με τον Όσκαρ μόλις στο 5’ με την Πορτογαλία να απαντά άμεσα με τον Γκονσάλβες ντε Φρέιτας στο 9ο λεπτό, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες.
Η Πορτογαλία πήρε «κεφάλι» στο 59’ με τον Ολιβέιρα, ωστόσο υπολόγισαν χωρίς τον Κάστρο, ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με το τέρμα που πέτυχε στο 79ο λεπτό.
Στο έξτρα χρόνο, οι Βραζιλιάνοι απέδειξαν γιατί θεωρούνταν οι κορυφαίοι του τουρνουά, όντας καλύτεροι πέτυχαν το νικητήριο γκολ με τον Όσκαρ στο 111ο λεπτό, με τους Πορτογάλους να μην πετυχαίνουν κάτι στα εναπομείναντα λεπτά.