Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

Νίκη - οξυγόνο

Μία πολύτιμη και δύσκολη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-1. Με τον τρόπο αυτόν, έπιασε στους 11 βαθμούς την Βέροια και την Σκόντα Ξάνθης και πλέον ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Οι παίκτες της Ένωσης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ έχοντας ως μοναδικό σκοπό την κατάκτηση των τριών βαθμών που θα τους βοηθούσε να ανέβουν στον βαθμολογικό πίνακα. Όλα ξεκίνησαν ιδανικά καθώς στο 2ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με δράστη τον Ταξιάρχη Φούντα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το ωραίο γύρισμα του Γκερέιρο στο δεύτερο δοκάρι, και έτσι έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο Πας Γιάννινα αντέδρασε με φάουλ που κέρδισε έξω από την περιοχή και έκανε γκολ ο Μιχαήλ ( 26 ' ), ισοφαρίζοντας το ματς και δίνοντάς του άλλο ενδιαφέρον.

Παρά την ψυχρολουσία του 1-1, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και βγήκε μπροστά κερδίζοντας μάλιστα και πέναλτι στο 35ο λεπτό όπου ο Φεγκρούς ανέτρεψε τον Παυλή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρότζερ Γκερέιρο ο οποίος όμως έχασε το πέναλτι καθώς ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ διάλεξε την σωστή γωνία.

Οι προσπάθειες όμως των εμφανώς καλύτερων παικτών της ΑΕΚ από αυτών του ΠΑΣ βρήκαν στόχο στο 82ο λεπτό. Σκόρερ του νικητήριου τέρματος ήταν ο νεαρός Σταματής ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 67΄, πετυχαίνοντας έτσι το δεύτερό του γκολ στην μεγάλη κατηγορία.

Με τον τρόπο αυτό λοιπόν, οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τους 11 πόντους στην σούπερ λίγκα και από αύριο κιόλας αρχίζουν την προετοιμασία τους για τον εκτός έδρας αγώνα της επόμενης Δευτέρας στην Κομοτηνή, με αντίπαλο τον τοπικό Πανθρακικό. Ματς κρίσιμο για την συνέχεια καθώς εάν δεν υπάρξει θετικό αποτέλεσμα θα είναι σαν να μην έχει αντίκρισμα η σημερινή νίκη της ομάδας....

ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ :

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Αρκούδας, Κουτρουμπής, Κοντοές, Βλάχος, Φέτσης, Κοτσαρίδης, Φουρτάδο, Γκερέιρο, Φούντας, Παυλής

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Πάντος, Λίλα, Τσουκαλάς, Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Ίλιτς